Follow Us On

Siłownia to miejsce, w którym można ćwiczyć na specjalnie przygotowanych do tego maszynach. Wiele osób decyduje się trenować na siłowniach z wielu powodów. Jedni chcą zbudować estetyczną sylwetkę, drudzy w ten sposób odcinają się od codziennych problemów i poświęcają czas tylko sobie, a jeszcze inni chcą osiągnąć to wszystko razem. Są też tacy, którzy mają cel przygotować się do startu w zawodach kulturystycznych lub trójboju siłowym. Każdy przychodzi, po coś. 

Jak zacząć swoje pierwsze kroki na siłowni?

Kup karnet 

Aby zacząć trenować na siłowni, warto rozpocząć swoją przygodę od zakupu karnetu. Jedną z lepszych opcji jest zdecydowanie się na miesiąc próbny.  W ten sposób, bez przepłacania możemy zobaczyć czy przygoda z siłownią w ogóle się nam spodoba, czy czujemy, że to może być coś dla nas, czy dobrze nam się ćwiczy w tym miejscu? Jeśli odpowiedź będzie brzmiała ,,tak’’ to znaczy, że warto wybrać karnet na dłuższy okres czasu.

Przygotuj się

Na pierwszą wizytę warto się przygotować, czyli mieć ze sobą wygodny, sportowy strój, obuwie, ręcznik, wodę i kłódkę do szafki.

Stawiaj małe kroki 

Jak często ćwiczyć? Rzucanie się na głęboką wodę na dłuższą metę nie zadziała. Jeśli nie trenowaliśmy nigdy, to nie warto stawiać sobie celów, że od razu będziemy na siłowni codziennie, bo prawdopodobnie bardzo szybko się zniechęcamy. Lepiej zacząć od jednej bądź maksymalnie dwóch jednostek treningowych w tygodniu i wraz z tym, jak będzie nam się podobało wdrażać coraz więcej treningów.

Skorzystaj z pomocy trenera

Jeżeli nie mamy doświadczenia  w treningu siłowym, to warto skorzystać z usług trenera personalnego. Jeśli natomiast nie mamy środków, by podjąć współpracę, dobrze jest zapytać osobę doświadczoną w treningu o polecenie specjalisty, którego będzie można obserwować na social mediach i korzystać z udostępnionych i darmowych materiałów np. filmów na temat tego, jak dobrze wykonywać ćwiczenia. W ten sposób możemy próbować tę osobę naśladować, a trenera personalnego, który jest na siłowni dopytać czy to ćwiczenie wykonujemy poprawnie. Wielu trenerów chętnie udziela swoich porad, więc warto pytać. 🙂 

Miej zobowiązanie zewnętrzne

Jeśli pojawia się problem z motywacją, aby regularnie ćwiczyć, warto wybrać się z koleżanką lub kolegą i trenować wspólnie. Takie zobowiązanie zewnętrzne sprawi, że będziemy bardziej zmotywowani do tego, żeby pójść na siłownię i nie zawieść tej drugiej strony, która na nas czeka i chce trenować.

Określ swój cel

Przed pierwszym pójściem na siłownię, warto w ogóle odpowiedzieć sobie na pytanie, po co chcemy tam iść. Najczęściej główną motywacją są albo cele, żeby schudnąć, albo budować masę mięśniową, ale skonkretyzowanie celu zdecydowanie ułatwi nam regularne chodzenie ,bo będziemy wiedzieli, po co w ogóle tam jesteśmy.

Monitoruj efekty

Kolejnym krokiem, który może przyczynić się do tego, że zdecydowanie dłużej zostaniemy na siłowni, jest monitorowanie efektów. Jeżeli przybliżamy się do naszego celu, to naturalną koleją rzeczy jest to, że chętniej będziemy uczęszczać dalej.

Podsumujmy!

Podsumowując, aby zacząć swoją przygodę na siłowni warto wykupić przede wszystkim karnet, najlepiej skonsultować się z trenerem, ustalić swoje cele treningowe. Gdy nie posiadamy mocnej motywacji wewnętrznej, warto umówić się na treningi z koleżanką lub kolegą oraz przygotować sobie odpowiedni strój, a także obuwie i monitorować własne postępy. To motywuje do dalszej pracy nad sylwetką i techniką wykonywanych ćwiczeń.